TCG Anadolu sahaya iniyor… 100 savaş gemisiyle gövde gösterisi

  • HABER7

Her iki yılda bir yapılan Denizkurdu tatbikatı 7-18 Mayıs tarihleri arasında icra edilecek.

Milli Savunma Bakanlığı‘ndan alınan bilgiye göre, tatbikatta TCG Anadolu (L-400) savaş gemisi, “amiral gemi” olarak yer alacak.

TCG Anadolu’ya yaklaşık 100 gemi eşlik edecek.

Tatbikatın, seçkin gözlemci günü ise 11 Mayıs’ta Muğla Marmaris’teki Aksaz Deniz Üssü’nde icra edilecek.

NEFES KESEN TATBİKAT

Denizkurdu tatbikatının, birinci safhası Karadeniz, Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz’de 7-16 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Tatbikatın Doğu Akdeniz’i kapsayan kısmına katılan fırkateynler, hücumbotlar, denizaltılar, yardımcı sınıf gemiler, mayın gemileri, karakol gemileri Aksaz Limanı’ndan hareket etmişti.

İlk safhada amfibi harekata tehdit teşkil eden hedefler taarruz helikopterleri ve su altı taarruz botu tarafından yapılacak havadan ve denizden atışlar ile etkisiz hale getirilmişti. Havadan sızma harekatı kapsamında su altı taarruz timi hedef adaya paraşütle iniş yaparken, ilk giriş harekatın ikinci safhasında ise amfibi hücum timleri ve amfibi deniz piyadeleri havadan ve denizden çıkarma plajına intikal ederek hedef ada sualtı taarruz komandoları ile koordineli olarak ele geçirilmişti.

İşte o tatbikattan görüntüler:

____________

GEÇTİĞİMİZ YIL YAPILMAMIŞTI

Denizkurdu-I ve II/2023 Tatbikatı ise, Türkiye ve Yunanistan arasındaki pozitif gündem dikkate alınarak iptal edilmişti.

Planlı deniz tatbikatlarının karşılıklı olarak iptal edilmesi kararı alınması dolayısıyla Türkiye ‘Denizkurdu’nu, Yunanistan Kataigis tatbikatlarını iptal ettiğini duyurmuştu.

DENİZKURDU-I ve II/2023 Tatbikatı, 1-4 Haziran 2023 ve 6-12 Haziran 2023 tarihleri arasında icra edilecekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x